Освітня реформа дала можливість ліцеям (колишнім школам) самим обирати профілі для навчання старшокласників. Більшість навчальних закладів вирішили не ризикувати, а піти за загальними напрямками: філологічне спрямування, математика, біологія тощо. Ризикнути та спробувати щось нове, що суттєво відрізняється від звичної шкільної програми, вирішили в ліцеї ім. Павла Чубинського. В закладі розглядають запровадження профілю інформатики та інтернет технологій (ІТ).
«Це питання ми вивчаємо вже не перший рік. Давно помітили, що після дев’ятого класу деякі учні йдуть від нас та переходять на навчання до київських коледжів чи інших закладів з ІТ напрямком», — пояснює директор ліцею Надія Семчик.
За її словами, цього популярного та потрібного профілю наразі не має жоден бориспільський ліцей. Через ситуацію в країні не всі батьки готові відпускати дітей на навчання в інше місто. Часто навчання у столичних коледжах відбувається онлайн, і це не дуже зручно.
«Багато з дітей, що пішли на навчання у коледжі, розчаровані через онлайн формат навчання. Вивчати онлайн інформатику теж досить складно. ІТ — це не лише програмування. Це і кібербезпека, ЗD моделювання, конструювання дронів, розробка нової електроніки, автоматизація і так далі. Загалом на ринку праці запит на таких фахівців дуже високий. І не лише в Україні, але й в усьому світі», — зазначає Надія Семчик.
Три складові успіху
Для успішного запуску будь-якого профілю необхідні три складові: бажання учнів, фахівці та відповідна технічна база.
На сьогодні в ліцеї працюють три вчителі інформатики: Наталія Іллєнко, Олександр Стародуб та Олексій Ткаченко. Усі вони досвідчені фахівці, спеціалісти вищої категорії, але особливої уваги, на думку директора ліцею, заслуговує саме Олексій Ткаченко.
«Він у нас працює рік. Олексій — переселенець із Харківщини, у нас працює за сумісництвом, адже є діючим директором ліцею в Харківській області. На жаль, цей навчальний заклад був знищений в перші тижні війни. Там і від населеного пункту майже нічого не залишилось. Але до війни він у своєму закладі відкривав профіль інформатики. Два роки він навчав дітей за цим профілем і каже, що вже через рік діти показали дуже гарні результати на олімпіадах. Він знає, як впроваджувати цей профіль та що для цього потрібно», — зауважує Надія Семчик.
Єдине, що викликає тривогу у фахівців, застаріла навчальна програма з інформатики, що не відповідає вимогам часу. Тут на допомогу прийдуть факультативні зайняття.
«Коли ми обговорювали це питання з учителями інформатики, вони запевнили, що зможуть на факультативних зайняттях дати дітям актуальні знання. Є ще один ризикований момент — основою предмету є математика, її необхідно вивчати поглиблено. Часто це викликає розчарування дітей після вибору спрямування, адже їм доводиться налягати на математику, а не одразу займатися програмуванням», — розмірковує Надія Семчик.
Допоможе колишній учень
Ліцей має випускника, що вже зміг реалізувати себе в ІТ галузі. Це Михайло Андрєєв — керівник ІТ компанії.
Директор закладу розповідає, що має попередню домовленість із ним про допомогу в проведенні занять.
«Ми запросили його до нас в гості. Михайло провів для учнів восьмих, дев’ятих та десятих класів профорієнтаційний захід. Думаю, це зацікавило учнів, бо їх батьки вже телефонують із питанням, чи дійсно ліцей матиме ІТ напрямок. Важливо, щоб діти відразу розуміли — це не гурток, де вони вивчають те, що їм подобається. Програма складна і не завжди цікава, але вони повинні її опанувати. Інколи приїжджатимуть фахівці, що вже працюють в цій галузі, даватимуть цікавий матеріал та розповідатимуть про речі, важливі для успішного старту в цій професії», — розповідає Надія Семчик.
«Наша галузь відома високим рівнем заробітної плати. Але хороших фахівців знайти важко, тому починати їх готувати варто ще зі школи. Саме тому ми запропонували створити в Борисполі клас із поглибленим вивченням інформатики. Дякую Надії Семчик, вона з ентузіазмом підхопила цю ідею.
Сподіваюся, це лише початок і в майбутньому такі класи з’являться і в інших навчальних закладах міста», — зазначає депутат міської ради, керівник ІТ компанії Михайло Андрєєв.
Обладнання дадуть
В ліцеї розробили цілу стратегію із впровадження нового напрямку навчання. Окремим пунктом прописали технічне оснащення.
«У нас зараз не вистачає обладнання для впровадження цього напрямку, і це наша найбільша проблема. Ми вже замовили ЗD принтер, але цього недостатньо, необхідні потужні комп’ютери. Якщо відверто, я боялася піднімати це питання на сесії міської ради, адже зараз є більш пріоритетні напрямки для бюджетних витрат. Але депутат Верховної Ради Олександр Федієнко, що був присутнім на засіданні, пообіцяв допомогти з обладнанням. Він зазначив, що знає ІТ компанію, яка припинила роботу в Україні — програмісти або виїхали за кордон, або пішли в ЗСУ. Керівники готові безкоштовно передати комп’ютери навчальним закладам», — розповідає Надія Семчик.
Якщо обладнання буде надано ліцею вчасно, клас із поглибленим вивченням інформатики з’явиться у закладі вже наступного навчального року.
«ІТ — це майбутнє. Завдання відбудовувати країну ляже на плечі дітей, які зараз навчаються у нас, і їх треба до цього готувати. Ми можемо подивитися на приклад Південної Кореї, яка не має великих запасів природних ресурсів, але увірвалася до переліку світових лідерів з розробки електроніки саме завдяки розвитку ІТ сектору. Чому б нам не піти цим шляхом?» — підсумовує Надія Семчик.
коментарі