Бориспiль
C

Головні новини

Борис Шапіро: «Зберегти минуле й актуально вписати його в майбутнє»


1 липня в Україні відзначається День архітектури. «Вісті» поговорили про архітектурні смаки Борисполя, сучасні підходи до будівництва та основні тенденції в архітектурі міських об'єктів громадського значення з головою ГО «Зодчий» та керівником архітектурного бюро «Базис» Борисом Шапіро.

Борис Шапіро та головний архітектор бюро «Базис» Діана Галатенко. 

— Які принципи формування міської архітектури?

— Архітектуру міста формують три речі: міське середовище (його забудова та традиції); можливості та культура замовника; талант архітектора та його розуміння середовища, в якому створюється об'єкт. На культуру замовника необхідно впливати — бо інвестиційна жага може знищити все, що завгодно.

Щодо нормативів: у 2018-2019 роках оновлено законодавчі акти щодо планування та забудови населених пунктів, проектування житлових будинків і громадських споруд. Проте генплан Борисполя сформовано в 2007 році і на часі, з урахуванням зміни інвестиційного клімату, його перегляд.

— Як на практиці виглядає розуміння середовища архітектором?

— Наше бюро має досвід роботи по Україні та розуміння середовища забудови Борисполя і може впливати на рішення забудовників в інтересах громади. Наприклад, ТЦ «Аеромол» — один з найкращих наших об'єктів. Незважаючи на те, що він в другій лінії забудови, його добре вписано та забезпечено достатньою кількістю автостоянок, він має громадську функцію.

Кваліфікацію наших фахівців підтверджує й позитивний досвід проектування в нашому місті з урахуванням можливих нюансів: у нас практично не було об'єктів, неприйнятних до оточуючого середовища. Хіба що реконструкція ресторану «Лицарський замок» — ділянка в замовника в оренді багато років, було спроектовано громадський центр із медзакладом, але будівництво заблоковано. Я вважаю, що ситуація там заполітизована. Проект відповідає чинному законодавству та пройшов комплексну експертизу. Але навіть тоді, коли в замовника є право користування ділянкою, а наміри відповідають нормативам, завадити будівництву можуть політика і громадськість.

Ще приклад: Біля ТЦ «Золоте Руно» 10 років стоїть каркас недобудови автомийки. Ще в 2009 році пройдено експертизу та отримано дозвіл на будівництво, але людям не сподобалося розміщення об'єкта. Поки судилися-рядилися, змінилася ситуація. Каркас вже належить іншому власнику і наразі ми проектуємо житловий будинок. Запропонували варіанти і довели замовнику, що прийнятними в цьому місці є три чи чотири поверхи. Поруч комплекс «Золоте Руно» з фасадами у пастельних тонах і ми розробили стриманий фасад — і це наш «відтінок сірого».

«Навесні ми надали ескізні пропозиції зі своїм баченням реконструкції кінотеатру, але замовником було прийнято рішення залучити до розробки проекту київських проектантів. Відомо, що кінотеатр залишиться зі збереженням архітектурного обрису існуючої будівлі, невеличкою залою для громадських заходів і додатковою прибудовою третього поверху».

— Розкажіть детальніше про діяльність ГО «Зодчий».

— До ГО «Зодчий» входять проектанти, архітектори, забудовники нашого міста і наш досвід дозволяє оперативно і безкоштовно надавати пропозиції щодо забудови важливих громадських місць або благоустрою міста.

Навесні ми надали ескізні пропозиції зі своїм баченням реконструкції кінотеатру, але замовником було прийнято рішення залучити до розробки проекту київських проектантів. Сьогодні відомо, що кінотеатр залишиться зі збереженням архітектурного обрису існуючої будівлі, невеличкою залою для громадських заходів і додатковою прибудовою третього поверху. До наших пропозицій частково дослухалися – і головне, що в Борисполі залишиться кінотеатр, Алея Мистецтв та, можливо, буде створено муніципальну художню галерею.

Ескіз житлового будинку поблизу ТЦ «Золоте Руно».

— Над чим бюро працює сьогодні?

— У Борисполі є територія біля озера Гульківка, де колись був дитячий спортивний табір, і ділянка багато років ніяк не знайде розвитку. Є власник, приватна особа — мій добрий знайомий. Сьогодні в нього є бажання та інвестори збудувати спортивно-оздоровчий комплекс. Нами розроблено ескізну концепцію забудови, яку буде представлено громадськості.

Проектом передбачено критий та відкритий басейни, спорткомплекс та зона відпочинку. Усі ми розуміємо: гуляти та відпочивати біля наших ставків можна, але щоб плавати чи купатися в них — треба мати сміливість.

— Що ви думаєте про сірі фасади нових будівель на вулиці Київський Шлях?

— Кольори фасадів та їхня символіка — окрема тема. У фасадах нової забудови Борисполя багато чорного та сірого. Ось «Veterano Pizza», на мою думку, має право на символічність чорного кольору, бо мережу закладів засновано ветеранами війни. Для інших — це мода або фірмовий стиль.

Фасад будівлі ЦУМ виглядає сучасно. Зліва — стара адмінбудівля, фасад якої було оновлено кілька років тому за нашим проектом із застосуванням сучасних матеріалів. Разом ці об'єкти виглядають пристойно, а ось сусідня будівля «Вулику» — архітектурно простувата.

Треба пам’ятати: «на віки» будуються храми, театри, вокзали. А термін життя сучасного фасаду будівель фонової та комерційної забудови — 10-15, ну 20 років.

Коли говорять «вписати будівлю», то треба розуміти, що є стиль — і є об'єм. Наприклад, «неАТБ» в центрі має два поверхи, і добре, що ніхто не став будувати п'ять. Сподіваюся, що після реконструкції кінотеатру він стане акцентом та окрасою центральної площі міста.

А так званий «кінг-конг» є прикладом, вибачте, «хамської домінанти», там і 9 поверхів було б забагато, не кажучи про майбутній транспортний колапс у тому місці.

— Перед будівництвом споруд їхні ескізи мають перевірятися експертами на етапі проектування?

— Є проекти невеликі, які йдуть за спрощеною схемою без експертизи, «клас наслідків відповідальності об’єкта СС1». Експертиза підтверджує, чи правильно прийняті рішення замовником та проектантом. Ми зараз працюємо над громадським об'єктом, чисельність людей в якому, згідно розрахунків, на межі між СС1 та СС2. Ми наполягли, що це СС2 і будемо проходити експертизу; це забере в замовника чотири тижні, але це законодавчо правильно.

Щодо творчості та відповідальності. Наш колишній головний архітектор, який нині на пенсії, Валентин Ваховський, казав: «Архітектура — це мистецтво, за яке митець може понести карну відповідальність». І для мене архітектура — не зовсім те мистецтво, яке «кожен бачить по-своєму». Це висока відповідальність архітектора та замовника — як громадська й творча, так і адміністративна, чи, не дай Боже нікому — карна.

— Чи з'явилися у ГО «Зодчий» нові ідеї стосовно пожежної вежі?

— Не раз про це говорили і, на думку бориспільців, для міста важливо зберегти будівлю депо чи її оглядову башту. Щоб зрушити з місця пусті розмови, ми вирішили оголосити конкурс від ГО «Зодчий» на формування концепції реконструкції цієї будівлі. Умови конкурсу буде сформовано до 1 липня — Дня архітектури, і для початку ми встановлюємо 10 тис. грн призового фонду для архітекторів — переможців конкурсу. Обирати найкращі варіанти буде авторитетне журі. Можливо, долучаться підприємці та меценати й місто отримає цікаві ідеї, як зберегти минуле й актуально вписати його в майбутнє.

«Час обирати акценти»

Головний архітектор Борисполя Яніна Скрипачук:

«Як «Чорний квадрат» Малевича символізує початок і кінець епохи, так і сірі й чорні фасади нових будівель Борисполя. Люди хочуть іншого, але його ще немає. Це своєрідна зупинка і треба додати акцентів.

Такими можуть стати зелені зони чи фонтани. Є міський парк, сквер за міською радою, фонтани на Європейській площі. Бориспільці люблять ці місця, що підтверджує правильність такого підходу».

«Головне – не нашкодити»

Діана Галатенко, головний архітектор бюро «Базис»:

«Роль архітектора — створити архітектурно виразний проект з урахуванням історії, можливостей замовника та його корпоративних вимог. Завдання проектанта — створити цікаву споруду та вписати її в існуючу забудову.

У Борисполі немає історичного ареалу та історичних будівель, що могли б диктувати жорсткі правила, тому «вписати» означає не нашкодити оточуючій забудові, створюючи нове».

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: