Бориспiль
C

Головні новини

Об’єднані громади – це майбутнє кожного села і всієї держави. Підсумки успішної реформи децентралізації


Об’єднані громади – це майбутнє кожного села і всієї держави. Підсумки успішної реформи децентралізації

Реформа децентралізація – це найуспішніша реформа в Україні за період із 2014 року. Вона якісно і масштабно перебудувала всю систему управління країною. Місцевим органам влади надані не формальні функції, які роками тільки декларувалися, а передані нарешті реальні повноваження та фінансові ресурси для їх реалізації, пише Вісник Переяславщини.
Доленосне рішення
Вибір саме такого курсу реформ був принципово важливим і доленосним стратегічним рішенням влади, зазначає Володимир Гройсман, Прем’єр-міністр України та головний ініціатор реформи децентралізації: «У 2014 році нам пропонували федералізацію, яка б розшматовувала Україну. А ми запропонували те, що з’єднає державу, – децентралізацію. За чотири роки ми провели реформу, яка дозволила втричі збільшити бюджети громад. І зараз треба ефективно використовувати ресурси – для досягнення цілей.
Кошти спрямовуються у першу чергу на ремонти шкіл і дитячих садочків, лікарень, доріг, будівництво котелень і спортивних майданчиків. Також на розвиток сільської медицини та енергоефективність.
Завдання ці активно втілюються завдяки низці урядових рішень: перерозподіл власних і закріплених податкових надходжень на користь громад, заохочення до створення спроможних об’єднаних територіальних громад (ОТГ), державне співфінансування місцевих проектів Фондом регіонального розвитку.
Люди бачать перспективу
Люди оцінюють будь-що з позиції якості власного життя і відчуття доступності. Адже роками регіонам не вистачало грошей на розвиток, бо усі надходження забирав Київ, а повертав крихти. І тільки з початком децентралізації за підтримки держбюджету в регіонах збудовано понад п’ять тисяч інфраструктурних об’єктів. На 2019 рік для цього заплановано понад 37,8 млрд грн. Крім того, передбачена субвенція на будівництво та ремонт місцевих доріг у сумі 14,7 млрд. грн.
Такі досягнення мотивують до активних дій інші громади, які створюють спроможні ОТГ заради реалізації власних ініціатив самоврядного розвитку.
За даними Уряду, в країні вже створено 884 ОТГ, які отримали широкі повноваження та достатні ресурси. Власні доходи місцевих бюджетів зросли з 68,6 млрд грн у 2014 році до 234 млрд у 2018 році. Урядом затверджений план передачі землі у комунальну власність ОТГ: вже 646 громад отримали 1,5 млн га державних земель за межами населених пункті.
Пріоритетом децентралізації є покращення якості життя людей. Кожен мешканець громади може контролювати місцеву владу, впливати на її рішення. Водночас отримав найкоротший доступ до всіх державних адміністративних та соціальних послуг, які надаються у місцевих ЦНАП, збудованих за урядової підтримки. Люди нарешті бачать головне – перспективу свого розвитку.
Об’єднані громади – це майбутнє кожного села і всієї держави. Підсумки успішної реформи децентралізації
Успішні практики голосують за децентралізацію
У Київській області, на жаль, процес утворення ОТГ дуже довго стримувався штучно, але успішні практики об’єднаних громад доводять, що децентралізація незворотна.
«Тільки за перший рік діяльності нашої ОТГ ми змогли зробити для покращення життя громади стільки, як не було в нас із часу незалежності країни, - каже голова Дівичківської ОТГ Тимофій Девко. – Немає жодного сумніву, що об’єднані громади – це майбутнє села і держави в цілому.
Для нас надзвичайно важливим було рішення Прем’єр-міністра й Уряду передати громадам землю за межами сіл і надати суттєву інфраструктурну дотацію. Так, згідно з постановою Кабміну, до нашої сільської ради наприкінці минулого року передано 742 га землі. Ми провели її повну інвентаризацію і по тих ділянках, які не використовувалися, або оброблялися нелегально, готуємо документи для аукціонних торгів права оренди. Це буде додатковим наповненням нашого бюджету».

Водночас голова зауважує, що для повноцінного і господарського використання цих земель громадам не вистачає повноважень у сфері охорони та контролю за використанням цих земельних ресурсів.
«Нашій ОТГ торік було виділено з держбюджету 5,5 млн грн. на будівництво Центру безпеки, - продовжує голова ОТГ. - Але процедура тендерного відбору виконавця будівельних робіт все «завалила». Для громад вона є великою проблемою: дуже тривала, невдоволені учасники місяцями оскаржують результати».

Голови громад в один глос нарікають, що часом тендер виграють фірми, які навіть не спеціалізуються на конкурсному завданні, через що неможливо, наприклад, вчасно почати будівництво. Тож вважають, що варто переглянути умови проведення тендерних закупівель для ОТГ та вимоги до її учасників.
«Скажу про показовий, безпрецедентний факт, - зауважує Тимофій Девко. - Коли через таку затримку з тендером ми не встигли вчасно освоїти виділені на будівництво кошти, Уряд дозволив нам змінити їх цільове призначення, і за них ми придбали необхідне громаді обладнання, техніку, інвентар, а будівництво центру безпеки продовжимо за власні кошти, уже виготовлена проектна документація. Це було рішення Уряду насправді в інтересах громади!»

ДОВІДКОВО: Дівичківська ОТГ утворена наприкінці 2017 році. Завдяки об’єднанню місцевий бюджет збільшився у рази, наразі складає понад 46 млн грн. За рік діяльності громада за власний рахунок провела ремонти в школах, дитсадках, будинках культури, бібліотеках своїх сіл, відкрила інклюзивно-ресурсний центр, запровадила монетизацію пільг на проїзд.
Реформу треба захищати
Громади з достатнім власним ресурсом стають повноцінним партнером Уряду в масштабних проектах із підвищення якості життя. Тимофій Девко наголошує, що наповнений бюджет ОТГ дозволяє їм повноцінно утримувати комунальний сектор, культуру, спорт, левова частка іде на освіту: у школах суттєво покращили матеріальне забезпечення, і батьки перестали здавати кошти на лампочки та фарбу. Місцева влада всіляко мотивує і заохочує молодих залишатися працювати в громаді.
Успішність таких змін сприяла, аби Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман презентував оновлений план дій з продовження децентралізації. Він передбачає ухвалення змін до Конституції щодо децентралізації місцевого самоврядування, підвищення спроможності територіальних громад, покращення їх економічного розвитку, розвиток місцевої демократії, зокрема законодавче врегулювання питання проведення місцевих референдумів.
«Треба захищати реформу. Конституція дає такий захист, дає поштовх створення можливостей розвитку кожної громади. Ми пройшли 5 років реформи успішно, і наступні роки мають стати ривком розвитку регіональної економіки і покращення життя людей», - зазначає Володимир Гройсман.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: