Бориспiль
C

Головні новини

Новий парк — мінімум втручань, максимум функціональності та комфорту


Новий парк — мінімум втручань, максимум функціональності та комфорту

Завершився конкурс на кращу проектну пропозицію реконструкції міського парку культури та відпочинку. Офіційні результати конкурсу оголосили 10 червня. Переможцем стала група столичних архітекторів (Катерина Єрмакова, Дмитро Чулков, Володимир Свечніков) з проектом Boryspil Central Park (Бориспільський центральний парк). Друге місце зайняв проект місцевого колективу.

Які пропозиції розглядалися, за яким принципом обирали переможця, яких змін зазнає парк та коли, «Вістям» розповіла член конкурсної комісії, начальник відділу молоді та спорту Вікторія Шевц, активний користувач паркового простору для проведення заходів для молоді.

Пропозиції учасників: від бетонування зелених зон до критого ринку на тенісному корті

За словами Вікторії Шевц, з 9 зареєстрованих заяв пройшли технічний відбір та надійшли до розгляду журі лише 4 проекти. Причому два з них було важко назвати проектами, бо у одному це був набір картинок різних композицій, що не мали жодного стосунку до міського парку та не враховували його специфіки, а в іншому — набір різних майданчиків, локацій та споруд, причому дуже дорогих. В тому числі один з проектів містив пропозицію облаштування на території тенісних кортів... критого ринку. Тому головна боротьба точилася між двома претендентами — групами столичних та місцевих архітекторів. Цікаво, що кожному з членів журі проекти подавалися на розгляд без вказання авторства, лише з зазначенням унікального коду, щоб унеможливити фактор «кумівства».
«Відразу хочу наголосити, що проект не буде реалізовуватися саме в тому вигляді, в якому він був поданий на розгляд. Замовник (міська рада в особі управління капітального будівництва) ще буде вирішувати, наскільки прийнятними є зміни, що пропонуються, і які з них та як саме будуть втілені. Конкурс був лише першим кроком, на етапі якого обиралася проектна концепція. Наступним етапом буде розробка проекту з урахуванням всіх рекомендацій замовника, тому щось може бути додано, а щось навпаки, відхилено», — пояснює Вікторія Шевц.

Новий парк — мінімум втручань, максимум функціональності та комфорту

Новий парк — мінімум втручань, максимум функціональності та комфорту

Чому не переміг проект місцевих авторів

«На мою думку, група місцевих архітекторів під керівництвом Євгенія Кулика трохи відійшла від реальності й деякі з запропонованих локацій неможливо було би втілити в життя. Наприклад, у проект було включено навіть ресторан «Славутич», що має приватного власника, та будівлю кінотеатру, реконструкція якої має розглядатися окремо. Інші споруди, що є у парку, також пропонувалося змінити зовні. Також місцеві архітектори пропонували перенести баскетбольний майданчик ближче до РЦ «Бархат» та вхідної групи та максимально забетонувати наявні зелені зони», — розповідає про головні недоліки конкурентів переможця Вікторія Шевц.
Крім того, багато питань викликали пропозиції групи Євгенія Кулика щодо так званої меморіальної зони. На думку журі, це резонансне питання, щодо якого існує кілька протилежних думок містян, тому поки не хотілося б вживати якихось кардинальних змін. Є думка, що меморіал потрібно перенести на Книшовий меморіально-парковий комплекс, а на його місці зробити спортивну чи іншу локацію, є інша — реконструювати меморіал, замінивши композицію радянської епохи на нову та сучасну. Водночас багато людей дотримуються позиції залишити меморіал незмінним з поваги до історії міста та країни, і ця думка також має право на життя. «Думаю, з такими питаннями не варто поспішати, все мають вирішувати люди, потрібні громадські слухання, опитування тощо, тому поки краще не чіпати меморіал і правильно «вписати» його в оновлений парк», — зазначає співрозмовниця.
Також концепція Євгенія Кулика містила пропозицію створення так званого Urban center (урбан-центру), який би тягнувся від ТЦ «Парк Таун» до РЦ «Бархат», що передбачало вирубування дерев та бетонування значної частини зеленої зони.
«Подібні локації є популярними, таку ж, наприклад, роблять зараз на ВДНГ у Києві. Але враховуючи площу ВДНГ та бориспільського парку, порівняння не на користь останнього. Крім того, в нас уже є і баскетбольний майданчик, і скейт-парк, і вуличні тренажери. Так, це все не в одному місці, але користується популярністю вже в наявному вигляді. Крім того, пропозиція місцевих архітекторів передбачала облаштування на місці дитячих атракціонів сучасних туалетів. Так, вони потрібні, але не думаю, що обране місце викликало б захват містян. Перед входом до парку автори планували зробити фонтан, а спортивна школа мала бути продовжена аж до тенісних кортів та з’єднана з ними. Пропонувалися й непогані ідеї, наприклад, із оригінальним освітленням, але все вище перераховане разом із включенням до проекту реконструкції «Славутича» та кінотеатру з Алеєю мистецтв між ними не дали проекту місцевих архітекторів права на життя. Хоча, наприклад, член журі та бориспільський архітектор Борис Шапіро підтримав саме цей проект, бо, на його думку, в ньому «більше архітектури», — розповідає Вікторія Шевц.

Новий парк — мінімум втручань, максимум функціональності та комфорту

Новий парк — мінімум втручань, максимум функціональності та комфорту

Проект-переможець — реалістичний і безстресовий

«На мою думку, головна потреба парку — дерева та благоустрій, озеленення та функціональні елементи — лавки, ліхтарі тощо. Парк має бути парком, із зонами для відпочинку та мінімумом втручань, саме такі рішення є нині популярними в Європі. Проект, який виграв, максимально наближений до ідеї створення громадського простору для усіх вікових та соціальних груп населення з мінімальним втручанням у існуючий ландшафт та зелені зони. Наприклад, замість надмірного «обетонювання» він передбачає збереження дерев та захист їх від пошкодження шляхом облаштування захисних решіток навколо стовбурів та використання водопроникних покриттів», — зазначає Вікторія Шевц.
За її словами, у проектній концепції автори зазначали, що намагалися інтегрувати простір, який зазнав надмірної капіталізації в 90-ті роки, у новітні реалії, зробивши його зручним для всіх містян. Головними викликами, на їх думку, є нераціональне використання наявної площі, загальний захаращений стан, відсутність концептуального вирішення розміщення торгівельних точок. Автори пропонують створити нову вхідну групу з боку ТЦ «Парк Таун», реконструювати пішохідні маршрути, створити відкриту площу з можливістю проведення масових заходів як влітку, так і взимку. Наприклад, за кінотеатром планується літня сцена та лавки для проведення різних заходів у теплу пору року. Оригінальним буде використання мотивів повітроплавства та створення кількох невеликих штучних водойм. Приведуться до ладу та осучасняться дитячі майданчики. Під сумнівом перенесення скейт-парку, яке пропонується авторами, тому це буде вирішуватися в подальшому під час розробки остаточного проекту.
Проект розраховано на порівняно невеликий обсяг коштів. Не передбачається значних обсягів бетонних робіт, а покриття, що знаходяться в задовільному стані, будуть збережені, щоб уникнути надмірних витрат. Задля зручності, щоб будівництво не заважало функціонуванню парку, роботи пропонується проводити в три черги.
«Проект-переможець максимально реалістичний і безстресовий, відповідає запиту парку щодо додаткового озеленення та збереження існуючих дерев. Жодним проектом ми парк розширити не зможемо, тому маємо зберегти його хоча би в існуючих межах. В масштабах наших 4-х гектарів це найреалістичніший варіант», — підсумовує Вікторія Шевц.

Якщо Ви помітили орфографічну помилку, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl + Enter

Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватися або зайти на сайт під своїм ім'ям.

коментарі

Ваше ім'я: *
Ваш e-mail: *
Питання: 156+2
Відповідь:
Код: оновити, якщо не видно коду
Введіть код: